Freeman a Karásek

Když si přečtu pěknou knihu, mám pocit, že by ji měli znát všichni. U Ježíše vnitřního učitele od Laurence Freemana to odnesly Vánoce čtyř přátel a vy skrze knihovnu a tento článeček v Rožni.

Jak tak stárnu, tak se mi současnost čím dál více propojuje s minulostí skrze vzpomínky. Tak se mi při čtení vybavily debaty o křesťanství a buddhismu, které jsme kdysi vedli s přáteli u piva, a já při svých bídných znalostech tvrdil, že nirvána je prázdnota. Ale teprve prázdnotu mohu něčím naplnit… Jak vyprázdnit svou mysl, jak a čím ji naplnit, to je stěžejní téma celé knihy.

Častokrát přemýšlím, zda je život s Bohem lehčí, či těžší. Někdy je to tak, někdy onak. Zde jsem našel jednu větu, která lapidárně na tuto otázku odpovídá: Nebude to snadný život, ale bude stát za to.

Během četby přišla zpráva, že zemřel Sváťa Karásek. Na jeho píseň Návštěva v pekle jsem si zase vzpomněl při čtení o dvou principech, mezi kterými můžeme v životě volit. Jedním je mechanický zákon karmy, kdy se nic v životě neděje bezdůvodně a po každé vině následuje trest, a druhým je bláznovská zvěst Ježíšovy sebeobětující se lásky, která popírá zákon akce a reakce. Proto za našimi hříchy nenásleduje trest, ale Boží odpuštění. To je vyjádřeno Kristovým sestoupením do pekel a stržením jeho závor, jak stojí v Karáskově písni, která dále pokračuje dialogem mezi oběma principy:

Vstoupil jsem do pekel nejhlubších
Vyhlásil jsem v místech nejtvrdších
Dost skřípění zubů, dost duší smažení
Staré viny nemaj váhu, všichni maj bejt blažení
Zapomeňte se mnou na svou starou vinu
Vyhlašuju v pekle všeobecnou aminu

Mistře já jsem trochu naštvaný
Jak je to tady všechno srovnaný
Vždyť jeden za pravdu trpěl, věděl proč a zač
A druhý po ní šlapal, ve svých dnech byl jenom sráč.

Kdo hledá, najde a vejde v radost mou
Kdo se dá marnosti zůstane před branou
A kdo z vás už našel, kdo staré opouští
Ať netížej ho viny, kterých se denně dopouští

Nám tedy zbývá jen hledat a nalézat. Někdo dřív, někdo později a někdo až úplně nakonec najde na dně poháru svého žití jeden denár. Laurence Freeman to ve své knize opíše jako protržení zdi našeho ega.

My ještě můžeme nabídnout od Sváti Karáska knihu rozhovorů Víno Tvé výborné, Kázání pro neznabohy a Boží troubu.