Varhaníci pro svatého Jakuba

Benefiční koncerty na podporu rekonstrukce kostela

Brno, 12. října 2022

Varhany brněnských chrámů se rozeznějí na podporu kostela sv. Jakuba, který od začátku stavební sezóny prochází rozsáhlou rekonstrukcí: výměnou střechy, oken, kamenných prvků na fasádě a trámů v krovech. V průběhu prací se zjistilo, že rozsah poškození je např. v krovech větší, než se původně předpokládalo.

Sehnat finanční prostředky na krytí zvýšených nákladů pomohou vedle dalších akcí, například možnosti symbolické adopce okenních tabulek na webu jakubovaokna.cz, i benefiční koncerty. Vystoupení slovenské písničkářky Simy Magušinové 6. října vyneslo přes 80 tisíc korun, nyní si na své přijdou příznivci varhanní hudby, která postupně rozezní některé brněnské kostely.

Do konce roku 2O22 to postupně bude kostel sv. Tomáše v neděli 23. října, poté o první adventní neděli 27. listopadu bazilika na Starém Brně, a 18. prosince, o poslední předvánoční neděli, kostel sv. Janů (u minoritů). Začátky koncertů jsou vždy v 18 hodin a série bude pokračovat i po Novém roce, vstupné je dobrovolné. „V naší svatojakubské farnosti jsem od narození a za těch pár let svého života jsem zde hluboce zakořeněný, proto stále přemýšlím, jak nejlépe pomoci farnosti s touto náročnou rekonstrukcí kostela. Nakonec jsem došel k závěru, že nejprospěšnější mohu být u varhan, a když jsou ty naše svatojakubské mimo provoz, tak u dalších nástrojů v Brně,“ říká organizátor koncertů, svatojakubský varhaník Ondřej Múčka. Kromě něj budou účinkovat i další varhaníci: Jan Kopřiva, Anna Drobílková a Tomáš Sommer.

Koncerty také symbolicky připomenou, že součástí opravovaného kostela sv. Jakuba jsou i varhany se 1700 píšťalami, z nichž některé patří mezi nejstarší funkční píšťaly v Brně.  Na jejich odborné ošetření farnost hledá finance, protože tento záměr nekryjí dotace Evropské unie (IROP) ani města Brna. Návštěvníci koncertů uslyší známé i méně známé skladby, které patří k pokladům duchovní hudby. „Chceme nechat rozeznít brněnské varhany zajímavými skladbami a věříme, že přineseme hezký hudební zážitek, který povzbudí k podpoře naší farnosti,“ vysvětluje Ondřej Múčka.

Kontaktní osoby:

Ondřej Múčka, varhaník, organizátor koncertů, ondrej_mucka@email.cz,  tel. 731 402 774

Filip Breindl, mediální zástupce, breindlf@gmail.com, tel. 603 260 892

 

Další informace na našich webech:

https://otevreno.svatyjakub.cz/

www.jakubovaokna.cz

Sledujte nás na Facebooku: https://www.facebook.com/KostelProNoveTisicileti

varhaníci plakát