Silvestr Lavrík: Nedělní šachy s Tisem

Historický román, inspirovaný událostmi a příběhy lidí, kteří je museli prožít, se odehrává v Bánovcích nad Bebravou, ve městě, kde působil kněz Monsignore doktor Jozef Tiso v době konce Československa, Česko-Slovenska a  Slovenského štátu. Hlavní postavou je reálná postava bláznivé Icikovy Aničky, kterou autor dotvořil do podoby Aničky Žitňanské. V jejím doprovodu prožijeme dobu, kdy zpočátku znějí slovenské nadávky spíše jako dětské říkanky, aby nakonec dostaly zemitou barvu zaschlé krve. Touto poetickou zkratkou je popsán příběh Slovenského státu, příběh, ve kterém je evangelijní miluj bližního svého jako sám sebe výzvou k lásce k národu, a tedy jeho očištění ode všeho a všech, kteří se nehodí do národního společenství.

Tahle doba je i dnes částí slovenské společnosti nahlížena jako ta lepší, než je dnešek, jak nám při putování Slovenským rudohoriem naznačil pan farář v Medzevu. Na rozdíl od bači, který na otázku, proč je v každém stádě jedna ovce černá, odpověděl, že nejenom černá, ale taky kulhavá, a to proto, že je tomu tak i v životě.

Honza Votava